Reaktor katalityczny – jaka jest jego rola w samochodzie?

Reaktor katalityczny, bo tak brzmi mniej popularna nazwa katalizatorów samochodowych, jest częścią, która odgrywa w przypadku pojazdów bardzo ważną rolę. Pojazdów, ponieważ katalizator spotkać można taka naprawdę nie tylko w samochodach osobowych, ale też w motocyklach, ciężarówkach, autobusach, czy nawet statkach i maszynach budowlanych. Różnego rodzaju pojazdy, a dokładniej zamontowane w nich silniki spalinowe, emitują do powietrza całkiem sporo zanieczyszczeń. Jednym z istotniejszych zadań katalizatorów jest jak najskuteczniejsze zneutralizowanie ich.

W jaki sposób spaliny są oczyszczane?

Spaliny samochodowe składają się z wielu różnych, często bardzo szkodliwych, związków chemicznych. Mają one oczywiście całkiem negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zwierząt i całego środowiska naturalnego. Katalizator dzięki swojej budowie (posiada specjalny wkład, na który składają się m.in. różne metale szlachetne), pozwala na skuteczne zlikwidowanie wielu z nich. Między elementami pokrytymi metalami szlachetnymi, a poszczególnymi związkami chemicznymi dochodzi do reakcji, której efektem są zdecydowanie czystsze spaliny.

Co, gdy katalizator się zużyje?

Katalizatory, tak jak wszystkie inne części składające się na samochód, mają określoną żywotność. Zależy ona jak najbardziej od jakości materiałów, ale też tego, jak samochód był użytkowany. Na stan katalizatora wpływać może styl jazdy, czy nawet źle wyregulowana instalacja gazowa, która montowana jest chętnie w wielu samochodach. Katalizator z biegiem czasu wypadałoby wymienić. Koszta wymiany zredukować można oddając zużytą część na odpowiedni skup katalizatorów, który w zasadzie zaoferować może bardzo dobre pieniądze. Cena zależy najczęściej od ilości metali szlachetnych znajdujących się w obudowie reaktora katalitycznego.