Jak producenci samochodów walczą z emisją spalin?

Samochody osobowe w dużej mierze wpływają na zanieczyszczanie środowiska. Szczególnie jest to spowodowane silnikami wysokoprężnymi, których spaliny są wyjątkowo toksyczne. Każdemu z nas nieraz zdarzyło się zauważyć samochód, który wydobywa ze swojego układu wydechowego gęsty czarny dym. To na pewno musiał być silnik diesla, który wyrzucił sadzę ze swoich komór spalania. Niektóre miasta za granicą wprowadziły już zakaz wjazdu samochodami z silnikami diesla. Tak być nie może, więc powstały odpowiednie normy opisujące emisję spalin przez poszczególne pojazdy. Natomiast nowoczesne samochody są wyposażane w różne systemy i urządzenia, które mają na celu ograniczyć emisję trujących substancji do atmosfery.


Elektronika

Samochody w większości przypadków radzą sobie z emisją spalin poprzez systemy elektroniczne. Jednym z nich jest system start-stop, który został szczególnie znienawidzony przez kierowców. Nic dziwnego, skoro wyłącza on samochód przy każdym postoju, nawet jak są to światła. Oczywiście wszystko działa bardzo szybko i samochód jest gotowy w niecałą sekundę do startu, ale jak to się mówi: „diabeł tkwi w szczegółach”. System rzeczywiście obniża emisję trujących spalin do atmosfery, zwłaszcza jak poruszamy się w mieście, ale działa on bardzo destrukcyjnie na silnik oraz akumulator. Rozrusznik także cierpi podczas ciągłego odpalania, chociaż jest on dodatkowo wzmocniony. W każdym razie wszystko wskazuje na to, że żywotność silnika przez to diametralnie spada.

Katalizatory

Na szczęście nie każde podejście do ekologii przez producentów samochodów jest takie szkodliwe dla samych pojazdów. Katalizatory, które od wielu lat pojawiają się w samochodach z silnikami benzynowymi są na ten moment najlepszym rozwiązaniem. Katalizator w bardzo zaawansowany sposób oczyszcza spaliny emitowane przez silnik, a jego miejsce znajduje się na układzie wydechowym. Jest to dość cenny element wyposażenia samochodowego więc dobrze jest na niego uważać. Wystarczy spojrzeć na ceny, które oferuje skup katalizatorów. Chodzi o to, że katalizator można w bardzo prosty i niefortunny sposób uszkodzić. Dzieje się tak, gdy wjedziemy w zbyt głęboką kałużę gdy jest on nagrzany. W każdym razie obecne samochody są obowiązkowo wyposażane w katalizatory aby spełnić normy emisji spalin.