Jak w samochodach ogranicza się emisję spalin?

Samochody służą ludziom w mniejszym lub większym stopniu już od wielu lat. Dla wielu osób na dzień dzisiejszy stanowią one jeden z najistotniejszych i najwygodniejszych środków transportu. Na przestrzeni lat samochody zmieniały się i na dzień dzisiejszy stanowią one zaawansowane urządzenia, które potrafią osiągać coraz to więcej możliwości. Samochody napędzane są jednak najczęściej paliwami, które podczas spalania się w poszczególnych elementach silnika, wydzielają spaliny, które to następnie wydostają się układem wydechowym do powietrza, którym później musimy oddychać. Bardzo ważne jest więc stosowanie różnych filtrów i technologii, które pozwoliłyby ograniczyć ilość wydostających się na zewnątrz, szkodliwych substancji.

Liczne filtry

W samochodach znajduje się wiele filtrów. Jednymi z najpopularniejszych są filtry paliwa oraz filtry cząstek stałych. Filtry cząstek stałych mają bardzo odpowiedzialne zadanie. Ich główną misją jest (jak to obrazuje już sama nazwa) ograniczenie wydostawania się z auta cząstek stałych. Takie cząstki mogą być zatrzymywane na różne sposoby. Gdyby nie stosowanie takiego filtra, negatywne efekty byłyby widoczne przede wszystkim w przypadku samochodów, które wyposażone są w silniki diesla. Jest to charakterystyczne, ponieważ z układu wydechowego wydostaje się wyjątkowo czarny dym, zawierający sadzę oraz wyjątkowo szkodliwe dla ludzi substancje.

Katalizator – podstawa układu wydechowego

Jeżeli chodzi o ograniczenie emisji spalin, to najważniejszą rolę w aucie spełnia katalizator samochodowy, zwany też bardzo często reaktorem katalitycznym. Jest to swego rodzaju urządzenie, które wypełnione jest licznymi kanalikami, których ścianki pokryte są powłoką któregoś z metali szlachetnych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, w katalizatorze dochodzi do reakcji pomiędzy metalem, a szkodliwymi związkami, w efekcie czego z auta wydostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji. Zdecydowaną zaletą katalizatorów jest ich spora wytrzymałość. Przy odpowiedniej eksploatacji auta, mogą służyć przez dziesiątki tysięcy przejechanych kilometrów.