Jak ograniczać spaliny samochodowe?

Szkodliwe spaliny samochodowe to bardzo poważny problem, który trzeba niezwłocznie rozwiązać. Może i sytuacja z dziurą ozonową się znacznie poprawiła i nie ma już takiego zagrożenia jakie było kiedyś, ale są niestety inne problemy. Mowa chociażby o zjawisku smogu, który pojawia się coraz częściej w większych metropoliach. To bardzo negatywnie wpływa na zdrowie ludzi i powoduje różne problemy zdrowotne takie jak astma czy zapalenia układu oddechowego. Oczywiście lista problemów z tego powodu jest dużo dłuższa, przez co producenci samochodów zmuszeni są do stosowania różnych rozwiązań w swoich samochodach. Wszystko jest wyjątkowo skuteczne, ale odbija się na kierowcach.

Wyłączanie cylindrów

Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wyłączającego pracę połowy cylindrów w większych jednostkach napędowych. Najczęściej można się z tym spotkać wśród pojazdów z silnikami V8 lub W8. System działa tylko wtedy, gdy jeździmy bardzo ekonomicznie. Przez to samochód spala o wiele mniej paliwa i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Oczywiście gdy naciśniemy mocniej pedał gazu to wyłączone cylindry zaczną pracować. Wszystko działa bardzo płynnie i o samym działaniu systemu dowiemy się jedynie ze wskazań komputera pokładowego. Każdy wie jaki jest minus tego rozwiązania. Gdy tylko samochód przejdzie swoje, to system ten może zacząć tworzyć poważne problemy. W każdym razie jest to doskonałe rozwiązanie do samochodów z większymi silnikami.

Katalizator

Jednym z najlepszych stosowanych obecnie rozwiązań jest obecność katalizatora na układzie wydechowym. Budowa jego jest bardzo charakterystyczna i poniekąd przypomina plaster miodu. W środku jest obecna spora ilość metali szlachetnych, dzięki którym spaliny są oczyszczane ze szkodliwych substancji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ owe substancje wchodzą w reakcje chemiczne z tymi metalami. Katalizatory raczej nie są problematyczne, bo ich wytrzymałość jest całkiem długa. Odpowiednia eksploatacja samochodu raczej nie doprowadzi do ich awarii. Dużo oczywiście zależy od samochodu, bo niektóre pojazdy posiadają nawet kilka katalizatorów na jednym układzie wydechowym. Wtedy w przypadku awarii robi się niezbyt ciekawie, ale warto wiedzieć że katalizator zawsze można sprzedać z zyskiem i skup katalizatorów jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.