Czy warto regenerować katalizatory?

W naszych samochodach działa jeden lub więcej katalizatorów, których głównym zadaniem jest oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków chemicznych. Jednak wraz z czasem ich skuteczność spada i w końcu przychodzi moment na ich wymianę lub też regenerację? Czy warto regenerować katalizatory?

Czy regeneracja jest opłacalna?

Katalizator przestaje spełniać swoje zadanie ponieważ sadza osadza się w jego wnętrzu oraz tracone są cząstki metali szlachetnych osadzonych we wnętrzu katalizatora. Regeneracja tej części polega na ich przepaleniu w celu usunięcia sadzy. Jednak przywrócenie metali szlachetnych jest niemożliwe i zregenerowany katalizator może nie być skuteczny i nie działać długo. Co należy zatem zrobić?

Wymiana katalizatora i na skup

Najlepszym rozwiązaniem dla nas będzie zakup nowego katalizatora, a następnie zastąpienie nim starej części. Polega to na wycięciu go oraz na dospawaniu nowej części. Należy dobrze się do tego przyłożyć aby połączenia z obu stron były szczelne. Gdy ta praca została wykonana warto oddać zużyty katalizator na skup katalizatorów, gdzie możemy za niego dostać nawet kilkaset złotych. W skupie odzyskają z niego metale szlachetne co będzie pozytywne dla środowiska.