Układ wydechowy – podstawy

Układ wydechowy znajduje się pod samochodem i pełni kilka bardzo istotnych funkcji w działaniu samochodu. Pozwala on na prawidłowe działanie silnika samochodu, ogranicza ilość szkodliwych związków chemicznych w spalinach i zwiększa komfort użytkowania naszego pojazdu. Jak jest zbudowany i jak działa układ wydechowy?

Budowa

Budowa układu wydechowego nie jest skomplikowana, jednak każda z jego części jest ważna do jego prawidłowego działania. Kolektor wydechowy jest umieszczony bezpośrednio za silnikiem, który jest połączony z turbodoładowaniem jeśli silnik go posiada. Kolejną częścią tego układu jest katalizator z jedną lub kilkoma sondami lambda, a na końcu tego układu znajduje się rura wydechowa z tłumikiem. Jakie zadania spełniają poszczególne części układu wydechowego?

Działanie

Zadaniem kolektora wydechowego jest zbieranie spalin z cylindrów silnika i wysyłanie ich dalej, w kierunku katalizatora. Po drodze spaliny są badane za pomocą sondy lambda, dzięki jej pomiarom komputer dobiera odpowiednią ilość paliwa aby spalanie było optymalne. W katalizatorze spaliny są w dużym stopniu oczyszczane z najbardziej niebezpiecznych środków chemicznych. Z kolei tłumik z rurą wydechową na końcu układu ma za zadanie wydalić spaliny z układu wydechowego i zrobić to jak najciszej.