Sposoby zapobiegania nadmiernych emisji gazów w autach

Nie od dziś wiadomo, że samochody osobowe uwalniają sporą ilość szkodliwych gazów przez układ wydechowy. Ulicami miast codziennie przejeżdża tysiące samochodów, przez co ilość tych szkodliwych gazów mogłaby zagrażać mieszkańcom. Na szczęście nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać, ponieważ producenci cały czas walczą z tym trudnym do usunięcia problemem. Na ten moment nie da się kompletnie usunąć silników spalinowych z produkcji, ponieważ to one są najbardziej wydajne, ale pojawiły się już sposoby ograniczenia emisji spalin. Są to przede wszystkim katalizatory montowane na układach wydechowych.

Katalizator samochodowy

Katalizator to nic innego jak dość skomplikowany oczyszczacz spalin. Montuje się go głównie na układzie wydechowym pojazdów z silnikiem benzynowym. W środku jest pokryty dużą ilością szlachetnych pierwiastków, które mają za zadanie unieszkodliwić toksyczne składniki zawarte w gazach wylotowych. Okazuje się że umieszczenie katalizatora w dużym stopniu wpływa na ilość szkodliwych substancji w gazach wylotowych.

Różnorakie filtry

Obecnie wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w katalizatory lub filtry DPF, które występują w silnikach diesla. Prawo pod tym względem coraz bardziej się zaostrza, bo ilość samochodów stopniowo zatruwa nasze naturalne środowisko. Czasem zdarza się dodatkowo tak, że wraz z upływem czasu i przejechanych kilometrów katalizator się zapycha i konieczna jest jego wymiana na nowy. Starą część można jednak sprzedać poprzez skup katalizatorów, który zaoferuje nam naprawdę dobrą kwotę za taką część.