Skup i recykling elektroniki

W ostatnich latach sporo mówi się o negatywnym wpływie elektrośmieci na środowisko naturalne. Wiele osób traktuje te ostrzeżenia z przymrużeniem oka jako kolejny wymysł „fanatycznych ekologów”. Nic bardziej mylnego. Elektronika, która nie jest odpowiednio zagospodarowana, faktycznie jest bardzo szkodliwa dla człowieka i przyrody. Problem jest coraz większy, ponieważ wraz z rozwojem cywilizacyjnym, odpadów tego typu jest coraz więcej. Rozwiązaniem jest ich skup oraz recykling.

Elektrośmieci to wszelkiego rodzaju zużyte i niepotrzebne sprzęty elektryczne. Niestety często wyrzucane są one do lasów, na łąki czy nawet do rzek. Stanowi to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponieważ stosowane są w nich niebezpieczne substancje, do których możemy zaliczyć ołów, rtęć, kadm czy chrom. Przenikając do gleby czy wody powodują jej poważne zanieczyszczenie. Warto zatem wiedzieć, że zużyty sprzęt elektroniczny trzeba poddać recyklingowi, a przy okazji można na tym zarobić. Zyskuje zatem środowisko, my, oraz przemysł, który otrzymuje substraty do wytworzenia nowych sprzętów.

KATMET-GA, prócz tego, że zajmuje się skupem katalizatorów, prowadzi także skup sprzętów elektronicznych z całego Trójmiasta. Nasza oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm, które w szczególności muszą zadbać o to, by produkowane przez nich odpady zostały odpowiednio zagospodarowane i poddane utylizacji.

Produkty, które możemy przetworzyć to:

  1. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny: komputery (w tym procesor, dysk twardy, mysz, ekran, klawiatura), laptopy, drukarki, sprzęt kopiujący i inne;
  2. Sprzęt wielkogabarytowy: sprzęt do odtwarzania dźwięku (radia, wieże, głośniki) lub obrazu (magnetowid, dvd), komputery wielkogabarytowe, wielkogabarytowe automaty na monety, urządzenia automatycznie wydające produkty i pieniądze;
  3. Małogabarytowe sprzęty informatyczne i telekomunikacyjne – w tym telefony

Odpady te podlegają procesom odzysku o numerach R 12 oraz R 13
Każde przyjęcie takiego sprzętu dokumentujemy za pomocą KPO, czyli Karty Przekazania Odpadów. To potwierdzenie dla nas i dla Was, że odpady zostały zagospodarowane w odpowiedni, zgodny z prawem sposób.

Tak jak w przypadku skupu katalizatorów, tak i przy elektrośmieciach konieczne było uzyskanie właściwych zezwoleń. Posiadamy zezwolenie na skup odpadów o takich kodach jak:

16 02 14 – Zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 oraz 16 02 13
16 02 16 – Elementy usunięte z zużytych urządzeń inne niż wymienione w 16 02 15
17 02 03 – Tworzywa sztuczne
17 04 01 – Miedź, brąz, mosiądz
17 04 02 – Aluminium
17 04 03 – Ołów
17 04 04 – Cynk
17 04 05 – Żelazo i stal
17 04 06 – Cyna
17 04 07 – Mieszaniny metali
17 04 11 – Kable inne niż wymienione w 17 04 10
19 12 03 – Metale żelazne
19 12 04 – Tworzywa sztuczne i guma

Z treścią posiadanych przez nas pozwoleń możecie szczegółowo zapoznać się w zakładce Zezwolenia.

Jak podjąć z nami współpracę?

Skontaktuj się z nami i umów na dostawę – TEL. +48 508 259 482