Reaktory katalityczne w naszych samochodach spełniają bardzo ważne zadanie oczyszczając spaliny z najbardziej szkodliwych związków chemicznych. Katalizatory występują w różnych rodzajach, między innymi ze względu na materiał, z jakiego powstało jego wnętrze lub zadań, które wykonuje dany katalizator. Jakie są rodzaje katalizatorów?
Podział ze względu na materiał
We wnętrzu katalizatora znajdują się metale szlachetne, dzięki którym możliwe jest oczyszczanie spalin przez katalizator. Mogą być one umieszczone na ceramicznym monolicie, w którym znajduje się duża liczba małych kanalików. Są to katalizatory ceramiczne. Innym rodzajem katalizatorów są katalizatory metalowe, gdzie metale szlachetne znajdują się na cienkiej, metalowej folii. Jak jeszcze można podzielić katalizatory samochodowe?
Podział ze względu na zadanie
Każdy katalizator ma sprawić, że w spalinach będzie mniej niebezpiecznych związków, jednak katalizatory różnią się tym na jakie związki działają. Katalizatory utleniające działają na tlenki węgla i węglowodory, zamieniając je na mniej szkodliwy dwutlenek węgla i nieszkodliwą parę wodną. Katalizator redukujący, występujący najczęściej w samochodach z silnikiem Diesla, działa na tlenki azotu i zamienia je na tlen i azot. Z kolei katalizatory trójfunkcyjne (trójdrożne) są połączeniem dwóch poprzednich rodzajów katalizatorów.