Katalizatory i filtry cząstek stałych

Obecnie każdy samochód musi przejść dokładne badania odnośnie emisji spalin. Producenci bronią się przed tym jak mogą, ponieważ aby samochód miał odpowiednie osiągi to musi całkiem dużo spalać. Przez to większość samochodów jest wyposażona w turbosprężarki i unika się produkcji silników wolnossących. Innym zabiegiem, który ma za zadania zmniejszyć ilość wydzielanych szkodliwych substancji jest montowanie takich urządzeń jak katalizatory i filtry cząstek stałych. Zarówno jedno i drugie pojawia się w nowych samochodach i służy tak w zasadzie temu samemu.

Katalizatory

W silnikach benzynowych pojawiają się zwykłe katalizatory, które umieszczone są zazwyczaj na układzie wydechowym. Do niedawna znajdowały się praktycznie na końcówce tego układu, a obecnie montowane są trochę bliżej silnika. W ten sposób szybciej się nagrzewają i przez to lepiej spełniają swoją rolę w oczyszczaniu spalin z trujących substancji. Katalizator można poznać po charakterystycznej puszce na układzie wydechowym w którym znajduje się wiele warstw mających za zadanie oczyścić szkodliwe gazy wylotowe.

Filtry cząstek stałych

Filtry DPF są swego rodzaju katalizatorami, które występują w silnikach diesla. Ten rodzaj silnika wydziela dużo więcej szkodliwych substancji i można to w łatwy sposób zaobserwować. Nieraz można było dostrzec jak samochód z silnikiem diesla wypuszczał za sobą kłąb czarnego dymu. To oznacza że nie posiadał takiego filtra, ponieważ on w dużej mierze eliminuje wydzielanie czarnego i toksycznego dymu. Obecność filtrów DPF często jest wspomagana przez inne rodzaje katalizatorów, a wszystko to jest tak stworzone aby gazy wylotowe były wolne od substancji toksycznych.