Czym są normy emisji spalin?

Każdy kierowca słyszał już o normach emisji spalin. Większość z nas nie zwraca na to uwagi, ale producenci samochodów ciągle walczą z coraz bardziej rygorystycznymi przepisami. Wszystko oczywiście dla naszego dobra, ponieważ samochody są jednym z najgorszych źródeł zanieczyszczeń. Wystarczy spojrzeć jak rośnie ich ilość, bo na terenie naszego kraju porusza się ponad 18 milionów samochodów. To oznacza, że praktycznie połowa obywateli Polski porusza się samochodem osobowym. Przez to największe miasta są wręcz zakorkowane, a przez to podczas zimy pojawia się bardzo groźne zjawisko smogu. To właśnie smog jest jednym z największych problemów, a walkę z nim trzeba toczyć na poziomie mechaniki samochodowej.

Testy aut

Obecne samochody zanim trafią do masowej sprzedaży muszą przejść bardzo dokładne testy. W tych testach sprawdzane jest głównie spalanie samochodu oraz wydzielane przez niego związki chemiczne. Na tej podstawie można stwierdzić, czy samochód spełnia normy emisji spalin czy nie. Przez to producenci samochodów tworzą takie rozwiązania jak chociażby system start-stop. Pozwala on wyłączać silnik i sprawnie go uruchamiać w czasie gdy zatrzymujemy się na światłach. Innym rozwiązaniem może być wyłączanie połowy cylindrów w momencie gdy są one niepotrzebne. Spotykane jest to głównie w samochodach z silnikami W8 i V8, ponieważ te mogą spokojnie pracować na połowie cylindrów, w trybie ekonomicznym. Okazuje się, że system ten zaczyna się pojawiać w silnikach R4, co jest absolutnym zaskoczeniem.

Katalizatory

Walka z emisją spalin odbywa się także na układzie wydechowym. Katalizatory nie należą raczej do nowoczesnych rozwiązań, bo idea ta ma już co najmniej 15 lat, ale są niezwykle skuteczne. Gdy ekolodzy zaczynają powoli niszczyć motoryzację, to katalizatory stają się obowiązkiem. Trudno jest obecnie spotkać samochód, w którym nie będzie katalizatora. Nawet jednostki wysokoprężne są wyposażone w katalizatory, które wspomagają filtry cząstek stałych. W każdym razie katalizator jest jednym z najlepszych rozwiązań, bo jest wyjątkowo trwały i bardzo skutecznie usuwa toksyczne substancje z układu wydechowego. Poza tym nie psuje się zbyt często, a w razie awarii zawsze można na nim jeszcze zarobić. Skupy oferują całkiem sporo gotówki za używany katalizator. Jest tak ze względu na obecność metali szlachetnych, które nie należą do tanich.