Reaktor katalityczny, potocznie zwany katalizatorem samochodowym, jest ważnym elementem układu wydechowego każdego samochodu. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie spalin ze związków, które są niebezpieczne dla środowiska oraz dla zdrowia. Jaka jest jego budowa i w jaki sposób oczyszcza spaliny ze szkodliwych związków?
Budowa i rodzaj katalizatorów
Większość katalizatorów z zewnątrz wygląda bardzo podobnie, jak metalowa puszka, jednak wnętrze może się różnić w zależności od rodzaju katalizatora. Katalizator ceramiczny składa się z monolitu o strukturze plastra miodu, a katalizator metalowy składa się z metalowej folii. Zarówno kanaliki jak i folia jest pokryta metalami szlachetnymi, takimi jak platyna, pallad lub rod, które powodują reakcje chemiczne zmniejszające ilość szkodliwych substancji w spalinach.
Jak działa katalizator?
Metale szlachetne zawarte we wkładzie katalizatora mają na celu wywoływanie reakcji chemicznych, które zamieniają takie związki chemiczne jak tlenek węgla lub tlenki azotu na wodę, dwutlenek węgla i inne związki, które są mniej szkodliwe dla środowiska. Jest to bardzo ważne ze względu coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji spalin. Samochód bez katalizatora nie spełni tych przepisów, przez co nie będzie mógł być dopuszczony do ruchu.