Awarie katalizatora

Katalizator samochodowy, a właściwie reaktor katalityczny, pełni bardzo ważną funkcję, oczyszczając spaliny ze szkodliwych związków chemicznych. Pracuje on w ciężkich warunkach, dlatego często może ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Jak rozpoznać uszkodzony lub zużyty katalizator i co należy w takim wypadku zrobić?

Przyczyny uszkodzeń

W najlepszym wypadku katalizator samochodowy wytrzymuje do 200 tysięcy kilometrów przebiegu, jednak często zdarza się, że katalizator należy wymienić już około połowy tego dystansu. Katalizator może ulec mechanicznemu uszkodzeniu, na co narażone są głównie katalizatory ceramiczne. Katalizator jest również narażony na uszkodzenia ze względu na gwałtowne zmiany temperatur, na przykład podczas wjechania w głęboką kałużę. Jakie są objawy uszkodzonego katalizatora i czy istnieje możliwość naprawy katalizatora?

Objawy

Katalizator ze skruszonym monolitem nadaje się jedynie do wymiany, a uszkodzony katalizator można sprzedać w specjalnych skupach katalizatorów. Pierwszymi objawami uszkodzonego katalizatora jest kontrolka check engine na tablicy rozdzielczej. Kolejnym objawem jest grzechotanie skruszonego monolitu w katalizatorze oraz spadek mocy silnika spowodowany zatykaniem się układu wydechowego. Jeśli w naszym samochodzie wystąpi którykolwiek z tych objawów to należy jak najszybciej udać się do mechanika i wymienić wadliwą część.